Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas prezentów. Każdego roku każdy stara się wręczyć swym bliskim oryginalny i niepowtarzalny upominek, który sprawi radość i wywoła uśmiech na twarzy. Szukając pomysłów na niebanalny prezent, warto zastanowić się nad wykupieniem posagowej polisy ubezpieczeniowej.
Czym jest polisa posagowa

Polisa posagowa to ubezpieczenie, które umożliwia uzyskanie środków finansowych dla dziecka. Środki te wypłacane są w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń losowych, takich jak wypadek, choroba czy też śmierć rodziców i opiekunów. Ubezpieczone dziecko może liczyć również na świadczenia za złamaną rękę, pobyt w szpitalu czy też poważne zachorowanie. Co niezwykle istotne polisy posagowe pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również inwestycyjną. Oznacza to, że część wpłacanych środków może być odkładana i pomnażana. Zgromadzone przez lata pieniądze mogą zostać w dowolny sposób wykorzystane przez dziecko po zakończeniu umowy i wejściu w dorosłe życie.

Kto może wykupić polisę posagową

Ubezpieczenie posagowe zawierane jest zwykle na okres od 5 do 25 lat.  Ubezpieczającymi, czyli osobami, które zawierają umowę i opłacają składki, mogą być wyłącznie dorośli. Zazwyczaj są nimi rodzice, jednak ubezpieczającymi mogą być również inni krewni. Wykupienie i opłacanie polisy posagowej to znakomity sposób na pokazanie, swojego zainteresowanie przyszłością ukochanego dziecka. Dziadkowie lub rodzice chrzestni, którzy z różnych względów nie są w stanie regularnie widywać dziecka, mogą zdecydować się na zawarcie na jego rzecz ubezpieczenia posagowego. Znakomitą okazją na podarowanie takiego prezentu są zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Zamiast wydawać pieniądze na kolejną drogą zabawkę, która sprawi chwilową radość, lepiej wręczyć dziecku polisę. Niepozorny kawałek zadrukowanego papieru podarowany pod choinkę pewnie nie wzbudzi zachwytu dziecka od razu. Będzie jednak stanowić znakomitą pamiątkę, której wartość za każdym kolejnym rokiem będzie rosnąć.

Cechy polis posagowych

Polisy posagowe to produkty o charakterze ochronnym i inwestycyjnym, które wyróżniają się kompleksowością. W zależności od preferencji ubezpieczających dostępne są różne warianty oraz zakresy. Jeśli chodzi o część ochronną, ubezpieczenie posagowe obejmuje najczęściej takie zdarzenia jak: poważne zachorowania, operacje chirurgiczne, pobyty w szpitalu, niezdolność do samodzielnej egzystencji. W związku z tym, że ubezpieczone dziecko jest chronione również od następstw nieszczęśliwych wypadków, nie ma potrzeby dodatkowego wykupowania polisy szkolnej, której zakres jest zwykle mocno ograniczony. Zawarcie polisy na dziecko możliwe jest zwykle do czasu ukończenia 18 roku życia. Żeby zgromadzić jak najwyższy kapitał, warto jednak rozpocząć gromadzenie środków jak najwcześniej.

Ile to kosztuje

Ceny polis posagowych mogą się między sobą znacząco różnić. W przypadku najtańszych produktów składka miesięczna może wynosić około 50 złotych, droższe i bardziej rozbudowane pakiety kosztują nawet 700 złotych miesięcznie. Na koszty tego rodzaju ubezpieczeń wpływają przede wszystkim dwa czynniki, a mianowicie długość trwania umowy oraz zakres ochrony. W przypadku niektórych polis istotny jest również wiek ubezpieczonego dziecka. Im wcześniej wykupi się polisę, tym niższe będą miesięczne składki. Firmy ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki, mogą wziąć pod uwagę także wiek i zawód rodziców, a także ich stan zdrowia. W zależności od rodzaju zawartej umowy polisy posagowe mogą być opłacane miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość wpłacania dodatkowych doraźnych kwot, które przyczynią się do powiększenia gromadzonego kapitału.

Alternatywny sposób gromadzenia kapitału

Uruchomienie rządowego programu Rodzina 500+ sprawia, że coraz więcej rodziców szuka sposób na sensowne zagospodarowanie przyznawanych środków finansowych. Alternatywą dla polis posagowych mogą być konta oszczędnościowe. Takie rozwiązanie ma jednak pewne istotne wady. Niski poziom stóp procentowych sprawia, że oprocentowanie kont oszczędnościowych jest bardzo niskie i znajduje się poniżej poziomu inflacji. Konto w przeciwieństwie do polisy pełni jedynie funkcję inwestycyjną. W przypadku choroby, wypadku czy śmierci bliskiej osoby, ubezpieczony otrzyma tylko tyle środków, ile zdążył zgromadzić.

Okres świąteczny to znakomity czas, by nieco zwolnić, spotkać się w gronie najbliższych i zastanowić nad przyszłością własnej rodziny oraz kruchością ludzkiego życia. Wiele osób podczas takich rozważań uświadamia sobie, że polisa posagowa może być świetnym prezentem dla dziecka i pomóc mu wejść w dorosłe życie bez obawy o brak środków finansowych.