Wielu Polaków boryka się na co dzień z rozmaitymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi, w tym również z chorobami przewlekłymi i nawracającymi, na przykład z chorobami serca, tarczycy, płuc, jelit czy też z różnego rodzaju alergiami. Choć leczenie schorzeń sezonowych i chorób przewlekłych bywa bardzo kosztowne, okazuje się, że nie każdy wie, co to jest ubezpieczenie lekowe, które mogłoby znacznie odciążyć finansowo chorych i pomóc im zarówno w trudnych chwilach, jak i regularnym leczeniu. Co więcej, ubezpieczenie lekowe może się przydać również dlatego, że wizyta u lekarza w ramach NFZ zazwyczaj wymaga bardzo długiego oczekiwania, zaś leczenie prywatne często przekracza możliwości naszego portfela. Jak działa i jakie leki obejmuje ubezpieczenie lekowe?
Co to jest ubezpieczenie lekowe?
W wielu przypadkach podstawowe ubezpieczenie zdrowotne możemy rozszerzyć na tak zwane ubezpieczenie lekowe, dzięki któremu jesteśmy w stanie znacznie obniżyć koszt kupowanych lekarstw. Zniżka może wynosić nawet do 80% i – zależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia – obejmować dofinansowanie leków podstawowych, antybiotyków lub leków na choroby sezonowe. Kiedy wykupimy odpowiednią polisę, otrzymujemy kartę, która uprawnia nas do zapłacenia niższej kwoty w większości aptek w Polsce.
Ubezpieczenie lekowe – jakie leki obejmuje?
Zakres lekarstw tak naprawdę zależy od warunków konkretnej polisy ubezpieczeniowej, a więc może różnić się w zależności od wybranego pakietu oferowanego przez firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczenia lekowe oferuje między innymi PZU, ale także wielu prywatnych ubezpieczycieli działających na rynku. Wybierając pakiet, który obejmuje leki podstawowe, zyskujemy dostęp do leków ratujących życie i przywracających zdrowie. Decydując się na pakiet leków uzupełniających, otrzymujemy dofinansowanie na medykamenty wspierające działanie leków podstawowych. W przypadku leków recepturowych lista leków o obniżonej cenie sporządzana jest bezpośrednio w aptece. Każda umowa dotycząca ubezpieczenia lekowego powinna szczegółowo wskazywać nazwy leków, które obejmuje, dlatego jeśli szczególnie zależy Ci na danym lekarstwie, warto upewnić się, że znajduje się ono na liście. Należy także wziąć pod uwagę, że każdą polisę mogą dotyczyć dodatkowe ograniczenia, na przykład zasada, że istnieje górna granica kwoty, o jakiej zwrot możemy się ubiegać.
Jak działa ubezpieczenie lekowe?
Karta, którą otrzymasz po wykupieniu polisy, uprawnia Cię do płacenia za leki bezgotówkowo po okazaniu jej w aptece – lista aptek również jest wskazana w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej. Za farmaceutyki możesz także płacić gotówką, a następnie na podstawie paragonu ubiegać się o zwrot od ubezpieczyciela. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może zawrzeć w polisie klauzulę o wyłączeniu odpowiedzialności – w tej sytuacji może nie wypłacić on należnego świadczenia, jeśli zajdą konkretne, wskazane w polisie, okoliczności. Jeśli chcesz mieć pewność, że warunki polisy będą dla Ciebie korzystne, skorzystaj z naszych usług.