Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z miłą, radosną i rodzinną atmosferą, suto zastawionymi stołami, a także dużą ilością prezentów. Niestety od czasu do czasu ten sielankowy obraz świąt zostaje zaburzony przez różnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia. Oto pięć najczęściej występujących świątecznych katastrof i sposobów, by się do nich przygotować.
-
Płonąca choinka i niebezpieczne fajerwerki
Dom to miejsce, w którym w czasie świąt Bożego Narodzenia spotykają się najbliżsi, by w rodzinnym gronie miło spędzić czas. Podczas przygotowywania świątecznych potraw oraz dekoracji należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Pośpiech, roztargnienie, nieuwaga to czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia pożaru. Okres świąteczny to czas, w którym strażacy notują większą ilość zdarzeń spowodowanych ogniem. Pożary najczęściej wywoływane są zapaleniem się choinki od świątecznych iluminacji, lampionów, czy też świeczek lub awarią instalacji elektrycznej przeciążonej działaniem dużej liczby urządzeń elektrycznych. W okresie świąteczno-noworocznym ogień często pojawia się także w wyniku nieprawidłowego obchodzenia się z fajerwerkami. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze skutkami pożaru i uzyskania środków potrzebnych na odbudowę strawionego pożarem domu jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej chroniącej od zdarzeń losowych.
-
Nieproszeni goście w domu, czyli świąteczna kradzież
Statystyki policyjne pokazują, że w okresie świątecznym znacząco rośnie ilość włamań do domów oraz kradzieży. Opuszczając dom na święta, warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Gotówkę oraz cenne przedmioty i wartościowe sprzęty, takie jak laptopy, czy też aparaty fotograficzne najlepiej schować w pewnym miejscu. Warto rozważyć także montaż bezprzewodowej kamery lub czujników ruchu. Tego rodzaju urządzenia nie kosztują wiele, a pomagają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Żeby zapewnić sobie spokój i spędzić święta bez obawy o utratę posiadanego majątku należy zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości chroniącego od kradzieży. Polisa stanowi doskonałe uzupełnienie zabezpieczeń mechanicznych i z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu.
-
Świąteczny dzwon, czyli dobre ubezpieczenie samochodu
Święta Bożego Narodzenia poprzedza tzw. okres przedświąteczny, charakteryzujący się wzmożonym ruchem na ulicach, w sklepach oraz na drogach. Ogromna ilość pojazdów powoduje, że nietrudno w tym czasie o kolizję drogową lub szkodę parkingową. Unieruchomienie samochodu w okresie przedświątecznym może nie tylko znacząco utrudnić przygotowania do Bożego Narodzenia, ale również skutecznie popsuć świąteczny nastrój. Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych ze zdarzeniem drogowym, warto wykupić dobre ubezpieczenie samochodu. Dzięki polisie obejmującej ryzyko AC (auto-casco) możliwe jest uzyskanie odszkodowania potrzebnego do naprawy auta, bez względu na rodzaj i wielkość szkody. Często niezwykle przydatne okazuje się również ubezpieczenie Assistance. W ramach tego ubezpieczenia uzyskać można natychmiastową pomoc w przypadku awarii lub unieruchomienia pojazdu, a także samochód zastępczy, pozwalający na spokojne dokończenie przedświątecznych zakupów i przygotowań.
-
Bezpieczny wyjazd na święta za granicę
Z każdym rokiem rośnie ilość Polaków, którzy decydują się spędzić święta Bożego Narodzenia poza granicami kraju. Powodem wyjazdu może być chęć spotkania się z bliskimi, którzy wyemigrowali za granicę lub ochota na spędzenie świąt w komfortowym hotelu z dala od codzienności. Rosnące zarobki sprawiają, że wiele osób rezygnuje z samodzielnego przygotowywania świąt i wybiera się do ciepłych krajów lub narciarskich kurortów, by tam w swoim gronie miło spędzić czas. Bez względu na powód, do świątecznej podróży zagranicznej trzeba się odpowiednio przygotować. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie na czas wyjazdu polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie turystyczne przydaje się szczególnie w przypadku zachorowania, zaostrzenia choroby przewlekłej lub wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Pozwala pokryć koszty leczenia, a także uzyskać odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Polisa turystyczna przyda się również w przypadku nieoczekiwanej utraty pieniędzy, kart płatniczych, kredytowych, czy też dokumentów. Osoba ubezpieczona może zwykle liczyć na wsparcie tłumacza i inną pomoc w nagłych sytuacjach.
-
Bożonarodzeniowe wypadki
Podczas przedświątecznej krzątaniny nietrudno o wypadek. Szczególnie niebezpiecznym miejscem jest kuchnia. Przygotowując wigilijną wieczerzę, łatwo rozciąć sobie palec nożem lub oparzyć się gorącą wodą, olejem czy parą wodną. Wiele osób po świątecznej uczcie trafia na pogotowie wskutek przejedzenia i niestrawności. Także podczas spożywania tradycyjnego wigilijnego karpia istnieje ryzyko zadławienia się ością. Żadne ubezpieczenie zdrowotne czy życiowe nie pomoże uniknąć tego rodzaju nieszczęśliwych wypadków. Dzięki nim jednak można uzyskać pomoc oraz pieniądze potrzebne do szybkiego powrotu do zdrowia. A przecież zdrowie, jest właśnie tym czego życzą sobie wszyscy podczas świąt Bożego Narodzenia.