Wybierasz się na narty? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym. Wykupienie polisy dla narciarzy amatorów kosztuje niewiele, a może okazać się niezwykle pomocne. Dzięki ubezpieczeniu możesz liczyć m.in. na:

  1. odszkodowanie po wypadku,
  2. pokrycie kosztów leczenia,
  3. ochronę OC,
  4. pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
  5. pełną ochronę niezależnie od sytuacji.

1 Wypadki na stoku

Podczas jazdy na nartach nietrudno o wypadek. Złamania kończyn, skręcenia stawów skokowych, uszkodzenia więzadeł w kolanie to kontuzje, które zdarzają się dosyć często. Ubezpieczenie turystyczne nie pomoże co prawda uniknąć urazu, ale może pomóc w uzyskaniu pieniędzy potrzebnych na leczenie oraz rehabilitację. W związku z tym, że proces leczenia i rehabilitacji w ramach publicznej służby zdrowia często pozostawia wiele do życzenia, dodatkowe fundusze mogą się bardzo przydać. O wysokości świadczenia, które zostanie wypłacone, decyduje przede wszystkim rodzaj urazu oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Wiele osób rezygnuje z wykupywania ubezpieczenia NNW twierdząc, że są ubezpieczeni w pracy, a dzieci mają wykupione ubezpieczenie szkolne. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenia NNW należą do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Oznacza to, że osoby, które kupiły kilka polis, mogą domagać się wypłaty świadczeń z każdej z nich.

2 Pokrycie kosztów leczenia

To ubezpieczenie powinien wykupić każdy, kto wybiera się na zagraniczny urlop. Należy mieć świadomość tego, że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) potwierdzająca opłacanie składek zdrowotnych w ramach publicznej służby zdrowia nie zawsze wystarczy. Karta ta umożliwia dostęp wyłącznie do publicznych ośrodków opieki zdrowotnej. Oznacza to, że jeżeli będziemy potrzebować szybkiej pomocy lekarskiej i udamy się do prywatnej kliniki lub prywatnego gabinetu lekarza za wizytę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. W wielu krajach zakres ochrony w ramach publicznej służby zdrowia jest mocno ograniczony, a do niektórych badań czy zabiegów trzeba dopłacać. Bardzo często refundowane nie jest także leczenie stomatologiczne. Bez wykupionego ubezpieczenia kosztów leczenia, trzeba będzie więc zapłacić za pomoc dentystyczną. W związku z tym, że ceny zabiegów lekarskich w większości państw Unii Europejskich są znacznie wyższe niż w Polsce, korzystanie z takich usług może mocno obciążać kieszeń.

3 Odpowiedzialność cywilna

Bez względu na to, czy będziemy jeździć na nartach w kraju, czy za granicą, powinniśmy mieć zawsze wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego jest ono tak ważne? W ramach odpowiedzialności cywilnej każdy człowiek jest zobowiązany do naprawienia szkód, które wyrządził osobie trzeciej. Oznacza to, że jeśli wpadniemy na jakiegoś narciarza na stoku i uszkodzimy jego ciało lub sprzęt, będziemy musieli za  te uszkodzenia zapłacić. Co ważne, poszkodowany może domagać się od nas zapłaty nie tylko za zniszczone narty, ale także za nadszarpnięte zdrowie. Może również oczekiwać zadośćuczynienia finansowego za okres, w którym jest niezdolny do pracy. W zależności od powagi zdarzenia żądania poszkodowanego sięgać mogą kilku, kilkunastu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Niestety nie ma w tym wypadku znaczenia, że zdarzenie było efektem nieuwagi, gapiostwa, czy też zwykłego braku koncentracji.

4 Assistance i akcja ratownicza

Udając się na narty za granicę, należy pamiętać, że w większości państw europejskich akcje ratownicze nie są refundowane w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Tak jest przykładowo w Tatrach Słowackich, tak chętnie odwiedzanych przez Polaków. Oznacza to, że osoby, które nie mają wykupionej odpowiedniej polisy, muszą zapłacić za pomoc ratowników z własnej kieszeni. Koszty akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca są niemałe i mogą wynosić nawet kilka tysięcy Euro. Wybierając się na narty poza granice kraju, warto pomyśleć również o wykupieniu usługi assistance. Dzięki niej uzyskać można niezbędną pomoc w sytuacjach awaryjnych. W zależności od wybranego wariantu, assistance obejmować może pomoc w przypadku zgubienia dokumentów lub kluczy, pomoc tłumacza lub prawnika, opiekę nad dziećmi, itp.

5 Na co zwrócić uwagę kupując polisę

Kupując polisę turystyczną, należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy obejmuje ona amatorskie uprawianie narciarstwa. Zdarza się, że rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o ten zapis wymaga dopłaty dodatkowej składki. Istotne znaczenie ma również wysokość sum ubezpieczenia, czyli maksymalnych kwot, które firma ubezpieczeniowa może wypłacić w przypadku wystąpienia zdarzenia. Warto również zwrócić uwagę, czy ochroną ubezpieczeniową objęte są osoby przewlekle chore. Niektóre firmy nie chcą ubezpieczać cukrzyków, ciśnieniowców oraz innych osób, u których stwierdzono chorobę przewlekłą. W związku z tym, że podczas pobytu w górach wielu zziębniętych narciarzy rozgrzewa się smacznym grokiem lub grzańcem, należy zadbać o to, by ochrona ubezpieczeniowa obejmowała szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu.