Assistance to ubezpieczenie dobrowolne, oferowane do OC samochodu lub sprzedawane samodzielnie lub w pakiecie z Auto Casco. Koszt jego nabycia w zależności od wariantu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Assistance przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki niemu uzyskać można szybką i skuteczną pomoc w przypadku awarii samochodu, kolizji, czy też nieszczęśliwego wypadku. W poniższym tekście znajduje się pięć najczęściej występujących zdarzeń, w których Assistance okazuje się niezwykle pomocny.

1 Awaria

Samochód to urządzenie mechaniczne, które w każdej chwili może ulec awarii. Zazwyczaj auta psują się w najmniej odpowiednim i najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa w nocy, w środku lasu, podczas ważnego wyjazdu?

W przypadku wykupionego ubezpieczenia Assistance wystarczy sięgnąć po telefon i wezwać pomoc. Dobre ubezpieczenie Assistance obejmuje wsparcie w przypadku unieruchomienia pojazdu spowodowanego zdarzeniem losowym. W ramach wsparcia mechanik może podjąć próbę naprawy na miejscu zdarzenia. Jeżeli naprawa okaże się niemożliwa, auto zostanie odholowane do warsztatu.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia zakres usług może być świadczony na terenie Polski lub całej Europy.

2 Kradzież

Kradzież samochodu to niezwykle przykre i stresujące zdarzenie, które może przytrafić się każdemu. Samochód dla wielu osób stanowi podstawowy środek transportu. Jego nagła utrata sprawia, że w jednej chwili trzeba wymyślić m.in. jak dowieźć dzieci do szkoły, i w jaki sposób dotrzeć na czas do pracy.

W przypadku ubezpieczenia Assistance poszkodowany, któremu skradziono pojazd, może liczyć na samochód zastępczy. Jeżeli do kradzieży auta doszło w trakcie podróży, pomoc obejmować może także pokrycie kosztów hotelu lub organizację dalszej podróży innym środkiem transportu.

3 Kolizja lub wypadek

Kiedy auto w wyniku kolizji drogowej bądź wypadku zostało unieruchomione lub ma uszkodzenia uniemożliwiające dalszą jazdę, konieczne jest wezwanie pomocy drogowej.

Mając wykupione ubezpieczenie Assistance, uzyskać można szybkie wsparcie i uniknąć wysokich kosztów holowania samochodu. Warto wiedzieć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe dodają tzw. Assistance wypadkowy za darmo do polisy OC.

Podczas zawierania umowy warto zapytać swojego agenta o to, czy wykupiona polisa zawiera taki produkt. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali  z niego skorzystać.

4 Unieruchomienie pojazdu

Zdarza się, że pojazd zostanie unieruchomiony z przyczyn innych niż awaria czy wypadek. Może do niego dojść np. wskutek przebicia opony. W okresie zimowym przyczyną problemów z autem bardzo często jest rozładowany akumulator. W pośpiechu i roztargnieniu może dojść do zatrzaśnięcia kluczy w samochodzie lub zatankowania niewłaściwego paliwa. Do takich sytuacji dochodzi każdego dnia wiele razy. Co zrobić, gdy zdarzą się właśnie nam?

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie Assistance, wystarczy telefonicznie wezwać pomoc, jeśli nie musimy radzić sobie na własną rękę, tracąc wiele czasu i nerwów.  Warto mieć świadomość tego, że powyższych zdarzeń zwykle nie da się przewidzieć, ani uniknąć. Można się jednak do nich odpowiednio przygotować, wykupując dobre ubezpieczenie Assistance.

5 Nieszczęśliwy wypadek

Nieszczęśliwe wypadki komunikacyjne to nagłe zdarzenia, do których dochodzi podczas jazdy pojazdem, wsiadania i wysiadania, lub załadunku i rozładunku pojazdu. Wielu osobom Assistance kojarzy się wyłącznie z holowaniem.

Tymczasem w ramach ubezpieczenia liczyć można także na różnego rodzaju wsparcie medyczne. Jego zakres obejmuje m.in. pierwszą pomoc poszkodowanemu, a w razie konieczności transport do placówki medycznej. Osoba, która uległa wypadkowi może np. otrzymać kierowcę zastępczego, a także pomoc w dowożeniu dzieci do szkoły.

Zakres świadczonych usług uzależniony jest od firmy ubezpieczeniowej oraz wybranego pakietu.